04. máj. 22.
Pompéry Judit

Most, hogy választhatok,

hirtelen megijedtem. Eddig felelősség nélkül gondolhattam, mondhattam, amit akartam, nem volt semmilyen következménye. Most azonban más a helyzet. A választójog komoly dolog. Nemcsak lehetőség, hanem felelősség is, amely kötelez. Miután már csak három hét van hátra az Európa-parlamenti választásokig, ez feladataim sürgős átcsoportosítását jelenti: mostantól fokozott mértékben kell törődnöm a politikával.

Ez egyszerre könnyű és nehéz feladat. Könnyű, mert a labdába rugó pártok kampányoffenzívája már folyik. Annyi az anyag, hogy a politikai hirdetések, reklámtáblák a városi közlekedést helyenként egyenesen hátráltatják. Nem, nem az út közepén állnak, de figyelemfelkeltő jellegükkel autós dugókat okoznak. Több előtt sokáig töprengtem – ezáltal magam is akadályt képezvén –, hogy vajon mit reklámoz. És innentől nehéz a feladat. A cél ugyanis nemigen derül ki, hacsak nem – saját kézzelfogható alternatíva hiányában – a konkurencia lejáratása. Ez a másikat plakatív módon becsmérlő propaganda mintha mennyiségében nőne. Nem a tény, inkább a fokozódó agresszivitás benne az új. Legötletesebb, egyben legsértőbb az a CDU-plakát, amelyen egy, a képet betöltő alma látható. Egyik fele piros, a másik zöld (az SPD/Zöldek kormánykoalícióra utal) és a közepén egy óriási kukac bújik ki. „Da ist der Wurm drin” tartja a közmondás, ami kb. annyit jelent, hogy „Ezzel alaposan baj van”. Mármint a kormánykoalícióval. Lehet, de ez a megközelítés így enyhén gusztustalan.
http://www.glaubeaktuell.net/portal/nachrichten/nachricht.php?IDD=1083043546

Az SPD hasonló küllemű és nagyságú plakátjai bizalmat, kedvező hangulatot akarnak kiváltani. Úgy általában. „Wellness feeling”. Ugyancsak konkrétumok, célok megnevezése nélkül. Egyes plakátokat hirtelenjében alig lehet megkülönböztetni az államvasutak vagy a H&M bikini reklámjától. Aztán vannak még az előbbinél kisebb méretű, konkrét jelölteket ábrázoló portréképek. Többnyire kedves, 40-es molett családanyák, csak az FDP frontnője attraktív. A CDU berlini férfijelöltjéről pedig olyan előnytelen ügynök-igazolványképet nagyítottak plakátnyira, hogy még háztartási biztosítást se kötnék nála, nemhogy Brüsszelbe küldjem.

Sem a pártokat ajánló nagyméretű színes, ötletgazdag, szépen kivitelezett reklámfotók, sem a jelöltek fényképei nem szolgálnak a döntést előkészítő semmilyen hasznosítható információval. Olyannyira nem, hogy ez már az egyszerűbben strukturált és politika iránt általában kevéssé fogékony fiataloknak is feltűnt. A „Fritz Radio” ifjúsági kereskedelmi adón a minap épp arról panaszkodtak a megkérdezettek, hogy a sok pénzbe kerülő kampányból csak a lényeg nem derül ki: t.i. az egyes pártok uniós programja.

A dolgot tovább nehezíti, hogy a választásokon Németországban 21 párt indul, amelyek közül a nyilvánosság számára legföljebb 6-7 ismert. (Úgy tűnik, csak ezeknek van annyi pénzük, hogy az utcai transzparenseken hirdessék magukat.) A német politikát eleve mindössze hat párt határozza meg, t.i. azok, amelyek a Bundestagban ülnek:

• Bündnis 90 / Die Grünen (Zöldek – kormánykoalíció tagja, Joschka Fischer külügymin.)
• CDU (Keresztény Demokrata Párt – Angela Merkel)
• CSU (Keresztény-Szociális Unió, a CDU regionális bajor partnerpártja – Edmund Stoiber)
• FDP (Szabad Liberális Párt – Guido Westerwelle)
• PDS (Német Szocialisták Pártja – regionális, a volt NDK-s tartományokban hódító kommunista utódpárt – korábban Gysi vezetése alatt)
• SPD (Szociál-Demokrata Párt – a kormánykoalíció fő oszlopa – Schröder kancellár)

Indulnak továbbá, pl. a Republikánosok, a jobbszélen és a DKP (Német Kommunista Párt) a balon, de olyan „egzotikumok” is, mint pl. a Szürke Párducok (nyugdíjasok pártja), Családi Párt vagy a Bibliahű Keresztények Pártja. Racionális megközelítéssel ezekre nem érdemes értékes szavazatainkat vesztegetni, mert csekély a valószínűsége, hogy elérik a bekerüléshez szükséges minimumot.

Egyszóval bonyolult a helyzet. De sebaj, létezik Internetes választási tanácsadó. („Hogy mik vannak?!” – gondoltam magamban.)
http://wahlomat.zdf.de/europa/main_app.php?wahlomat=e532c42dad85463455413e823f3d230b
Igaz, ez a politikai szolgáltatás nem az összes pártot taglalja, csak a számításba jövő fent említett hatot. A weboldal a Politikai Képzés Szövetségi Központja (bpb), az EU Parlament N.o-i Tájékoztató Irodája, a ZDF közszolgálati TV és több tartományi politikai intézmény közös terméke. A 2002-es köztársasági választások során már bemutatkozott, az idei Uniós eseményre pedig több fórum által támogatottan kinőtte magát:

Ez az Internetes segédeszköz a sietős embernek kíván segítséget nyújtani. Más szóval nekem találták ki. Az időhiányban szenvedő, racionálisan döntő választópolgárnak, ha igénybe veszi, nem kell bíbelődnie a kormányprogramokkal való részletes ismerkedéssel, ezek összehasonlításával, a jelöltek személyével, életrajzuk, személyes preferenciáik tanulmányozásával. Elegendő, ha a modern választópolgár virtuálisan elmondja véleményét 30, az Unió működését, jövőjét, gazdasági, bel- és külpolitikáját, további bővítését érintő tézissel kapcsolatban. Fogalmazni sem szükséges: mindössze megjelölni az 1-2-3-4-5 skálán multiple-choice-rendszerben, hogy milyen mértékben ért egyet az adott állítással.

Megvallom, ezen a ponton elfogott a kétkedés. Kicsit olcsónak tűnt így a dolog. De ha már idetévedtem a hálón, vettem magamnak a fáradtságot és végigkattintottam a 30 pontot. Ezután megkérdezett a rendszer, hogy a különböző témakörök közül számomra melyek a fontosak, több favoritot is engedélyezvén. Majd kiköpte a biztos eredményt.

Jó, hogy ültem: a „wahl-o-mat” szerint válaszaim alapján a posztkommunistákra kell szavaznom! Magyar viszonyokra lefordítva ez annyit tesz, mintha Thürmer Munkáspártja állna hozzám ma a legközelebb. Ez teljesen megdöbbentett. Hát, ha valamit nem, akkor őket semmiképp! Második helyen a Zöldek, végül szóba jöhet némi eséllyel az SPD is. A szoftver-értékelés szerint a további három párt számomra eleve kiesik.

Megvallom, meginogtam. Nagy a dilemmám, hogy most a „wahl-o-mat” komolytalan-e vagy esetleg – de ezt alig akarom elhinni – felül kellene vizsgálnom előítéleteimet. Addig is, míg ezt sikerül eldöntenem, sürgősen előveszem a pártprogramokat részletesebb tanulmányozás végett. Ha nem jelentkeznék egy ideig, akkor az azért van, mert lefoglalt a politika.